На момент здобуття Україною незалежності в ній не існувало високоспеціалізованих медичних закладів, які б могли на сучасному технологічному рівні комплексно забезпечити процес трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин на всіх етапах, починаючи з моменту підготовки хворого до трансплантації, підбору гістосумісного донора, колекціїх і кріоконсервації гемопоетичних стовбурових клітин, виконання самої трансплантації та проведення комплексу лікувальних заходів у вкрай важкому посттрансплантаційному періоді.
Увсідомлення медичних наслідків Чорнобильської катастрофи дало додатковий імпульс для вирішення даного питання і прискорило прийняття позитивного рішення щодо створення в м. Києві центру трансплантації кісткового мозку.
З метою вирішення цієї проблеми 15 квітня 1998 р. було укладено договір про співпрацю між Київською міською державною адміністрацією та академією медичних наук України, а 01.02.2000 р. за Розпорядженням голови Київської міської державної адміністрації № 1960 від 09.12.1999 р. було створено Київський центр трансплантації кісткового мозку (КЦТКМ), який підпорядковано Головному управлінню охорони здоров'я м. Києва. Відкриття центру відбулося в квітні 2000 р. Створення центру стало спільним проектом Київської міської державної адміністрації і академії медичних наук України. Разом зі спеціалістамим ГУОЗ м. Києва у реалізації даного проекту взяли участь фахівці Наукового центру радіаційної медицини АМН України, які забезпечили науковий супровід даного проекту та надали необхідні площі для розміщення структурних підрозділів центру.
На закупівлю і монтаж необхідного обладнання, а також виконання загальнобудівельних робіт було витрачено понад 30 млн.грн. з бюджету Києва. Вперше в україні була впроваджена технологія "чистих" приміщень при будівництві відділення трансплантації кісткового мозку. Структурні підрозділи центру оснащені сучасним обладнанням, яке дозволяє забезпечувати високий рівень надання медичної допомоги на всіх етапах лікування хворого. Сьогодні це найпотужніший центр трансплантації кісткового мозку на території України, який крім власних можливостей може використовувати потужну діагностичну і науково-дослідну базу Наукового центру радіаційної медицини АМН України, а також ЛПЗ м. Києва.
До структури КЦТКМ входять:
- відділення трансплантації кісткового мозку для дорослих та дітей на 12 асептичних блоків з класом "чистоти" повітря - 100;
- онкогематологічне відділення підготовки до трансплантації кісткового мозку на 20 ліжок для дорослих;
- відділення заготівлі та кріоконсервування кіситкового мозку і компонентів крові;
- лабораторія тканинного типування;
- клініко-діагностична лабораторія.
Відділення трансплантації кісткового мозку є одним з найбільш складних структурних підрозділів. У цьому відділенні розташовані 12 трансплантаційних блоків з класом чистоти повітря 100, операційна з таким же класом чистоти, стерилізаційна та інші допоміжні приміщення. Високий клас чистоти, необхідна кратність обміну повітря, запрограмовані параметри температури і вологості повітря, яке надходить в асептичні блоки, забезпечуються цілодобовою роботою спеціального кліматотехнічного обладнання, яке оснащене каскадом повітряних фільтрів, включаючи і HEPA-фільтри. В асептичних блоках підтримується підвищений тиск повітря, який запобігає надходженню в "чисту" зону повітря з суміжних приміщень, які мають нижчий клас чистоти.
Технологія "чистих" приміщень є головним інструментом профілактики інфекційних ускладнень у хворих з депресією імуної системи у посттрансплантаційному періоді. На відміну від таких методів профілактики інфекцій як антибіотикотерапія, вологе прибирання приміщень з антисептичними і дезінфікуючими засобами, ультрафіолетове опромінення, дана технологія має принципову відмінність, яка полягає в тому, що вона спрямована не на боротьбу і знищення мікроорганізмів в приміщенні, а на запобігання їх надходженню в "чисте" приміщення та негайне видалення з приміщення ламінарним потоком мікроорганізмів від хворого та та медичного персоналу.
Медичне обладнання даного підрозділу дає можливість проводити весь комплекс заходів необхідних для виконання аутологічних і алогенних трансплантацій та корекції посттрансплантаційних ускладнень, включаючи проведення реанімації та інтенсивної терапії, гемодіалізу.
Потужність відділення розрахована на виконання 90-100 трансплантацій на рік.
Онкогематологічне відділення підготовки до трансплантації кісткового мозку здійснює підготовку пацієнтів до трансплантації, яка передбачає поглиблене обстеження та передтрансплантаційне лікування, яке спрямоване на максимальну редукцію маси і досягнення ремісії. Дане відділення, в разі необхідності, проводить також лікування пацієнтів у віддаленому пострансплантаційному періоді.
Лабораторний супровід здійснюють клініко-діагностична лабораторія і лабораторія тканинного типування, а також лабораторні підрозділи ННЦРМ НАМН України.
Оснащення клініко-діагностичної лабораторії дозволяє в цілодобовому режимі виконувати для структурних підрозділів центру гематологічні, біохімічні дослідження, коагулометрію, аналіз кислотно-лужного стану. електролітів крові та ряду інших досліджень.
Обладнання лабораторії тканинного типування дає можливість проводити тканинне HLA-типування донорів і реципієнтів серологічним та молекулярним методами, здійснювати ізосерологічні, цитогенетичні, молекулярно-генетичні дослідження, а також проводити молекулярну, серорлогічну та імуноферментну діагностику інфекцій.
Частина лабораторних досліджень (визначення вмісту CD 34+ клітин. рівня циклоспорину, бактеріологічні та ін.) виконується в лабораторіях Наукового центру радіаційної медицини АМН України.
Відділення заготівлі та кріоконсервування кісткового мозку і компонентів крові оснащене сепараторами клітин крові COBE-Spectra для забору стовбурових гемопоетичних клітин та сучасним обладнанням для кріоконсервувааня і зберігання даних клітин в рідкомуц азоті. Крім того. сепаратори клітин крові дозволяють проводити заготівлю тромбоконцентрату від длонорів для лікування тромбоцитопенії, а також проводити лдікувальні плазмаферези, лімфоцитаферези і еритроцитаферези.