28.12.2016
Свята - на порозі. Сподіваємось, ви вже підготували подарунки своїм рідним та друзям, прикрасили ялинку і склали меню святкового столу. Чи не завадить годування грудьми отримати задоволення від свят в повній мірі? І з іншого боку, чи не виникнуть проблеми з годуванням у зв’язку із приємними, але виснажливими клопотами? Ось декілька порад для годуючих грудьми мам, які можуть стати корисними в цей дуже напружений період.
- Перевтома та напружений графік під час підготовки до свята можуть зменшити частоту прикладань дитини до грудей. Відлучки мами в магазини за подарунками або продуктами часто стають приводом для того, щоб запропонувати дитині пляшечку зі зцідженим грудним молоком або сумішшю. Все це може призвести до так званого «синдрому святкового відлучення від грудей» («holiday weaning syndrome»), тобто, передчасного відлучення дитини від грудей під час святкових подій. Чи можна це якось попередити?
- По-перше, в цей дуже насичений подіями та завданнями період пам’ятайте, що годування дитини – це пріоритет №1. Тому плануйте походи в магазини заздалегідь і таким чином, щоб можна було взяти дитину із собою і погодувати її в будь-який момент.
- Якщо це неможливо, залиште вдома зціджене грудне молоко і переконайтеся, що людина, яка буде доглядати за малюком під час вашого розставання, зможе його заспокоїти без пустушки і погодувати з ложечки, шприця без голки або чашечки, але не з пляшечки.
- Якщо ви йдете з дому на довгий час і розумієте, що не повернетеся додому до наступного годування, постарайтеся спланувати все так, щоб у вас була можливість зцідитися. У нагоді може стати молоковідсмоктувач і ємність для зберігання молока.
- Під час підготовки святкового столу не намагайтеся все зробити самостійно, делегуйте своїм гостям приготування якихось страв.
- Спробуйте в цей період частіше прикладати дитину до грудей. Додаткові сеанси годування будуть відмінним способом розслабитися, відпочити та провести разом з дитиною час.
- Зменшення частоти прикладань до грудей, погіршення смоктання дитини та перевтома можуть спричинити виникнення лактостазу.
- Якщо ви відчуваєте дискомфорт, біль, ущільнення у грудях, почніть прикладати малюка до грудей якомога частіше. Пам’ятайте, при лактостазі грудь не повинна відпочивати.
- Слідкуйте за правильним прикладанням та ефективністю смоктання дитини. Чим частіше будете прикладати малюка до грудей, чим більше молока він з грудей буде отримувати, тим скоріше мине проблема.
- У разі виникнення почервоніння в проблемній груді, підвищення температури тіла, обов’язково зверніться до лікаря, оскільки це може бути ознакою інфекції.
- Що на рахунок алкоголю? Чи може годуюча грудьми мама дозволити собі за святковим столом випити келих алкогольного напою? Відомо, що алкоголь проникає в грудне молоко. Але якщо кількість випитого алкоголю невелика, і їм не зловживають, це навряд чи буде мати якісь серйозні наслідки для дитини. Тому Американська Академія педіатрії має наступні рекомендації з цього приводу: «Іноді, з особливих приводів невеликі дози легких напоїв допустимі, але тоді потрібно уникати годування груддю наступні 2 години». Доза, як кажуть, у кожного своя. Але якщо серйозно казати про кількість алкоголю, то стандартною дозою вважається 150 мл червоного або білого сухого вина. До речі, зціджування молока не прискорює усунення алкоголю з молока, оскільки алкоголь не накопичується в молоці, а залишає його в міру того, як він залишає кров. Максимум алкоголю в молоці досягає приблизно через 30-60 хв після вживання (1-1,5 години, якщо з їжею). Окрім цього, концентрація алкоголю в крові, а відповідно і в молоці, значно зменшується, якщо його вживають разом з їжею.
- У зв’язку з вживанням алкоголю існує ще один ризик, про який варто знати годуючим матерям – виникнення лактостазу. Це пов’язано як зі зміною поведінки дитини під час годівлі так і зі зміною самої лактації під впливом алкоголю.
- А як же мамі залишитися на дієті, в той час, як на столі стільки смачних святкових страв? Взагалі, мамі і до свят можна було їсти ВСЕ. Але помірно. Ось цього принципу і варто дотримуватися. Адже набрані за цей період кілограми дуже важко потім буде скинути. А от що дійсно важливо, не забувайте пити достатньо рідини.
Сподіваємось, наші поради будуть Вам у нагоді. Майте всі гарний настрій і веселих всім свят!