07.03.2017
Глаукома – хронічне захворювання очей з постійним чи періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску, що характеризується атрофією зорового нерву і зміною полів зору, що призводить до часткової або повної сліпоти. Серед причин сліпоти глаукома займає друге місце.
Проблема глаукоми занепокоїла офтальмологів усього світу. За даними ВООЗ близько 285 мільйонів людей страждають від порушень зору, з них 39 мільйонів вражені сліпотою. Утім встановлено, що близько 80% випадків можна уникнути сліпоти.
В Україні кожен одинадцятий українець страждає різноманітними захворюваннями очей, а три чверті працюючих за комп’ютером страждають синдромом «сухих очей». Причини різні – надмірне навантаження на очі, неправильний спосіб життя, стреси, пониження імунітету, генетична схильність, погіршення екологічних обставин. Деякі хвороби, наприклад, короткозорість і катаракта, дуже «помолодшали». Наприклад, кількість дітей, які страждають міопією, у віці до 14 років більше, чим серед 15-18 річних. За останні роки розповсюдженість глаукоми і число пацієнтів, які знаходяться під диспансерним наглядом, збільшилось вдвічі, а кількість вперше виявлених хворих – на 30%. Таким чином, тенденція росту захворюваності глаукомою по Україні вкрай невтішна.
Серед причин інвалідності по органу зору глаукома уже довгі роки займає друге місце, уступає тільки травматичним пошкодженням. За результатами досліджень вірогідність сліпоти на одне око через 20 років після виникнення глаукоми складає 27%, а на обидва ока 9%.
У зв’язку з цим вкрай важливим являється наявність настороженості по відношенню даного захворювання у пацієнтів, які мають фактори ризику (генетичне, цукровий діабет, виражена близорукість, системні судинні порушення: підвищений чи понижений артеріальний тиск, порушення функції (ендотелія) судин, тощо).
Факторами, які спричиняють постійно зростаюче число інвалідів – сліпих від глаукоми є:
- пізня стадія захворювання на момент його виявлення, коли функції зору безповоротно знижені;
- малоефективне лікування, причиною якого можуть бути недоступні високовартісні медичні препарати;
- недоліки в обстеженні хворих;
- недостатня інформованість населення щодо тяжкості захворювання.
Сліпота внаслідок глаукоми невиліковна, проте, своєчасне лікування з регулярним контролем допомагають зберегти зорові функції.
У сучасній офтальмології профілактиці, виявленню та лікуванню глаукоми надається великого значення. Виявлення глаукоми значно збільшилось з початком активного впровадження програми ВООЗ «Зір – 2020», програми по боротьбі з глаукомою в Україні, проведення Міжнародного дня по боротьбі з глаукомою, націлених на раннє виявлення і лікування даної патології. Цьому спонукає сучасна діагностика захворювання, освітні програми для лікарів, широка просвітницька кампанія серед населення і т.д.
Пошкодження зорового нерву при глаукомі являється безповоротним, і єдиний засіб збереження зору – сучасне виявлення та вчасне лікування. Попередити хворобу, як відомо, простіше, чим її лікувати. Для цього необхідний регулярний профілактичний огляд у офтальмолога. 35-40 річним особам необхідно проходити обстеження не рідше одного разу на 5 років, а тим, чий вік старше 50 років, - кожні 2-3 роки.
Тому, з 15 по 16 березня 2017 року на базі КНП «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м.Києва:
— вул.Симиренка, 10 (каб.№517) з 8:00 до 17:00;
— вул.П.Курінного, 2 (каб.№326) середа з 8:00 до 13:00, четвер з 8:00 до 13:00 та з 16:00 до 18:00)
організовано заходи, присвячені Міжнародному дню боротьби з глаукомою.
Усім бажаючим лікарі-офтальмологи будуть проводити безкоштовне вимірювання внутрішньоочного тиску, надавати консультації та рекомендації щодо лікування та профілактики глаукоми.