28.09.2015
Програма «Зупинимо туберкульоз в Україні» почала працювати у 2004 році з метою подолання епідемії туберкульозу в Україні шляхом розширення доступу до високоякісних послуг з ранньої діагностики та лікування туберкульозу та підвищення ефективності діагностики та лікування туберкульозу.
Завдання програми:
Для поліпшення матеріально-технічного стану лабораторій та підвищення якості діагностики туберкульозу була здійснена закупівля 25 найменувань лабораторного устаткування й видаткових матеріалів на загальну суму 52,7 млн грн.
Серед них:
Закуплене устаткування дозволяє безпомилково визначити вид резистентності, значно скоротити час постановки діагнозу і, відповідно, швидше призначити правильну схему лікування для кожного випадку. Як результат – зберегти більше людських життів.
У 2013 році у рамках реалізації 9 Раунду проекту Глобального фонду за компонентом «туберкульоз» було закуплено препарати і розпочато лікування 856 хворих на стійкі до ліків форми туберкульозу.
З метою підвищення якості діагностики, лікування та профілактики туберкульозу, а також впровадження міжнародних стандартів лікування туберкульозу в Україні у 2010 році відкрито Всеукраїнський тренінговий центр для навчання боротьбі з туберкульозом. За 4 роки роботи тренінгового центру навчання пройшли понад 3163 фахівців.
Основні тематики тренінгів:
У рамках Програми разом із партнерською організацією MSH впроваджується Національний електронний реєстр хворих на туберкульоз, уже підписаний наказ МОЗ про впровадження реєстру й отримані всі сертифікати. Закуплено, встановлено та підключено до Інтернету 239 комп’ютерів для ведення реєстру хворих у всіх регіонах України, що дасть можливість покращити контроль за лікуванням пацієнтів, забезпечити ефективний фармацевтичний менеджмент та моніторинг протитуберкульозних заходів на рівні всіх регіонів України.
Також впроваджуються кроки стосовно посилення системи моніторингу й супервізії діагностики та лікування хворих на туберкульоз, підтримка моніторингових візитів з метою супервізії і надання технічної допомоги на місцях, у тому числі й по контролю лікування хворих на туберкульоз із множинною стійкістю до ліків.
Для детального аналізу та моніторингу виконання протитуберкульозних заходів з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу, інфекційного контролю, фармакологічного менеджменту та нагляду, розроблено анкети для моніторингових візитів з бальною системою оцінки, яка дозволяє визначити та ідентифікувати найбільш проблемні регіони/міста/райони та оперативно реагувати на виявлені проблеми. Даний моніторинговий інструмент протестовано в трьох областях: Одеській, Івано-Франківській, Тернопільській.