02.11.2015
Дослідження за методом Xpert MTB/RIF стали вже звичними для спеціалістів з туберкульозу в Україні. Але зі зростанням частоти позалегеневих туберкульозних уражень, що спостерігається майже в усіх регіонах, гостро постає питання, чи можна застосовувати цей метод для аналізу зразків, інших, ніж мокротиння. Виробник, компанія Cepheid, Sunnyvale, CA, USA, розробив рекомендації з використання технології виключно для аналізу мокротиння. Використання методу для інших зразків біоматеріалу не є забороненим, але вважається за «off-label use» (англ., використання за призначенням, яке не передбачене виробником).
Пропонуємо Вам ознайомитись із результатами мета-аналізу ефективності методу Xpert MTB/RIF для виявлення позалегеневого туберкульозу. Результати цього дослідження лягли в основу Керівництва ВООЗ із застосування методу Хpert MTB/RIF, неофіційний переклад якого Проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» публікував раніше (http://stbcu.com.ua/2014/who-xpert-manual/).
Переклад мета-аналізу здійснений проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Цей документ буде цікавим як для клініцистів, так і для фахівців з лабораторної діагностики, адже він дозволяє дізнатися яка ретельна і складна робота передує клінічним рекомендаціям, що стоїть за, на перший погляд, незрозумілими словами у рекомендаціях ВООЗ «наполеглива рекомендація, доказова база дуже низької якості», чому рекомендації ВООЗ ‒ це набагато вагоміший аргумент, ніж думка одно чи декількох, навіть дуже досвідчених фахівців. Сподіваємось, ця публікація надихне також українських науковців на дослідження, що можуть зробити гідний внесок до світової доказової бази застосування Xpert MTB/RIF.
Перед тим, як перейти до мета-аналізу, хочемо звернути Вашу увагу на доволі поширене запитання: чому за очевидного діагнозу туберкульозу ті чи інші методи дають негативний результат. Нещодавно на сайті проекту (http://stbcu.com.ua/2015/video-qa/) ми публікували відеозапис, де на це запитання відповідає Ольга Вікторівна Павлова, заступник директора Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України. Нам залишається лише ще раз звернути Вашу увагу, що не існує ідеального методу дослідження, і Xpert MTB/RIF – також не є виключенням. Він теж має свої обмеження і, враховуючи новизну методики, багато запитань залишаються нез’ясованими. Наразі доведено таке:
Нижче наведені пояснення деяких визначень, що застосовані у матеріалі, а також класична «чотирипільна таблиця», за якою прийнято оцінювати точність будь-якого методу дослідження: