Увага! Сайт знаходиться в стадії бета-тестування та наповнення контентом.
 
Головна / Новини мед. закладів / Комунальне некомерційне підприємство "Консультативно-діагностичний центр дитячий Дарницького району м. Києва"
Чим корисне грудне молоко

23.12.2015

Грудне молоко містить саме ті білки, вуглеводи, жири, вітаміни і мінерали, і саме в тому співвідношенні, які необхідні для росту і розвитку маленької людини. Зокрема, залізо. Не звертаючи увагу на те, що в сумішах міститься в 40 разів! більше заліза, ніж в грудному молоці ( 0.3 мг/л - в грудному молоці, 12 -12.8 мг / л – в сумішах), це як раз той випадок, коли чим більше не завжди тим краще.

Залізо з суміші засвоюється погано всього 3-12%, в той час як з грудного молока засвоюється 70% заліза. Гарному засвоєнню заліза з материнського молока сприяє цілий комплекс складних взіємодій між його компонентами та організмом дитини. Підвищена кислотність ШКТ, наявнясть адекватної кількості цинку та міді, спеціальний транспортний білок – лактоферрин, який міститься в лише грудному молоці і який робить залізо недосяжним для кишкових бактерій, - всі ці фактори дуже важливі для всмоктування заліза.  Тому, щоб хоч якимось чином компенсувати погане засвоєння органзізмом дитини заліза, виробники сумішей збільшують його вміст. Чи безпечна така «перегрузка» залізом для дитини?

Вчені стверджують, що діти на грудному вигодовуванні, можуть самостійно регулювати свої запаси заліза і у разі їх зниження, здатні активувати всмоктування заліза з грудного молока. Одне дослідження, що було проведено шведськими дослідниками, показало, що діти молодше 6 місяців не спроможні пригнічувати всмоктування заліза у відповідь на збільшення його надходження, наприклад, з препаратами заліза. Ці ж дослідники прийшли до висновку, що регулярне додавання заліза може бути корисним тільки тим дітям, що мають низький рівень гемоглобіну, але бути небезпечним для дітей з номальним рівнем гемоглобіну.

Є категорії дітей, які мають певний ризик виникнення дефіциту заліза, наприклад, передчасно народжені, або діти з малою масою тіла при народженні, діти від матерів з погано контрольованим гестаційним діабетом та діти, чиї матері палили під час вагітності. Це відбувається в наслідок недостатніх запасів заліза у дитини, які формуються в третьому триместрі вагітності. Дослідження показують, що перетискання пуповини після закінчення її пульсації покращує запаси заліза у дитини. Тому здорові доношені діти з вчасно перетиснутою пуповиною, які знаходяться на виключно грудному вигодовуванні мають дуже низький ризик виникнення дефіциту заліза в перші 6 місяців. В той час, як надлишкове надходження заліза в цей період може бути шкідливим для їхнього здоров’я.

Небезпека полягає в тому, що надлишок заліза використовують для своєї життєдіяльності такі патогенні бактерій як Escherichia coli, Salmonella, Clostridium, Bacteroides, Staphylococcus. Надто велика кількість заліза в перші 6 місяців життя дитини може сприяти росту цих бактерій, що призводить до порушення мікрофлори в кишечнику, а іноді - до порушень травлення у дитини, наприклад, діареї. Ріст деяких хворобливих мікроорганізмів може викликати пошкодження епітелію кишечника та мікроскопічні кровотечі, що призводять до залізодефіцитної анемії. Надто великий вміст заліза може також зменшувати всмоктування цинку, який є необхідним компонентом ферментів та імунітету.

В цьому аспекті небезпечним може бути не лише годування сумішами, але і раннє введення прикорму. Наприклад, було доведено, що груші утворюють халатні сполуки з залізом грудного молока, роблячи його нерозчинним та недоступним для дитини. Також було відзначено, що введення зернових, а особливо овочів, може завадити абсорбції заліза грудного молока. Оскільки його баланс в організмі дитини дуже тонкий, це може викликати його дефіцит та анемію.


Реєстрація

Вхід










Або зареєструйтесь

Наявність ліків