01.02.2016
Україна представила досвід долучення до відомої ініціативи TB REACH Партнерства «STOP TB», спрямованої на виявлення туберкульозу серед особливих категорій, які зазвичай важко обстежити, і серед яких поширеність туберкульозу є високою. Організація PATH презентувала результати виконання трирічного проекту, спрямованого на покращення виявлення туберкульозу в слідчих ізоляторах (СІЗО), та виправних колоніях в Херсонській, Миколаївській та Львівській області. Доповідала результати координатор проекту Світлана Леонтьєва.
Немає необхідності нагадувати про надзвичайну актуальність проблеми, адже поширеність туберкульозу у пенітенціарному секторі за окремими оцінками перевищує середньо-національні показники у десятки разів, до того ж є підстави вважати, що захворювання часто не виявляється. СІЗО становлять особливу проблему навіть у масштабах пенітенціарного сектору, адже рух затриманих створює передумови для неконтрольованого поширення інфекції і утруднює виявлення і лікування хвороби. Навіть обов’язкове флюорографічне обстеження при надходженні до СІЗО не покращує ситуацію, оскільки затримані легко «обмінюються» інфекцією один з одним, туберкульоз у таких умовах розвивається швидко і може вбити за час, що минає з останнього обстеження.
Виконавці зосередилися на впровадженні найпростішого і найефективнішого методу діагностики туберкульозу у групах підвищеного ризику: опитування стосовно симптомів, які можуть свідчити про туберкульоз, із подальшим спрямуванням тих, в кого виявлений кашель, на мікроскопічне дослідження мокротиння, а тих, в кого виявлені інші симптоми – на рентгенологічне дослідження. Таке опитування проводилося при надходженні до СІЗО або виправної колонії та повторювалося один раз на квартал під час перебування в пенітенціарному закладі.
Результати роботи є очікуваними і повністю узгоджуються із світовими даними: з 20325 опитаних у трьох проектних СІЗО виявилася третина хворих із кашлем та іншими ознаками туберкульозу, які були направлені на дообстеження. Результативність такого підходу до діагностики досягла 7% (навіть вищий за рекомендований ВООЗ індикатор у 5%). Проте для України цей досвід є видатним, адже у загально-лікувальній мережі, тобто у набагато кращих умовах, ефективність виявлення туберкульозу становить всього 1,6%.
Отже, проект ще раз довів, що немає «світової» або «національної» специфіки виявлення туберкульозу, і, за належного виконання, скринінг, заснований на симптомах, є дуже ефективним. Це ще один доказ того, що скептицизм, який деякі фахівці ще висловлюють стосовно цього методу, можна пояснити тільки неякісним відбором хворих.
Беручи до уваги позитивний досвід проекту РАТН в Херсонській, Миколаївській та Львівській областях, Державна пенітенціарна служба України (ДПтСУ) наголосила на необхідності інституалізації алгоритму раннього виявлення туберкульозу осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах та виправних колоніях України. Зараз скринінгове анкетування щодо симптомів туберкульозу впроваджується в усіх пенітенціарних закладах України.