10.09.2015
Масштабна і тривала психотравмуюча ситуація в зоні АТО на Сході країни негативно позначається на стані психічного здоров`я її учасників. Одним із проявів цього є ПТСР.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР, посттравматичний синдром, «в´єтнамський синдром», «афганський синдром», тощо) — важкий психічний стан, різновид тривожного розладу (неврозу), що виникає в результаті одиничної або повторюваних психотравмуючих ситуацій. За даними статистики серед осіб, що перебували під дією екстремальних ситуацій у зоні АТО приблизно у 20% виникають психологічні проблеми, які можуть проявлятися у формі ПТСР. Контингентами, які звертаються за медичною допомогою є :
Факторами психічної травми для військовослужбовців є фактори пов’язані з загрозою для життя; для війсковополоненних – зі страхом смерті, та невизнченністю ситуації, в якій вони перебувають; для біженців – із побутовою невлаштованістю та відсутністю інформації про те, що відбувається на місцях їх проживання; для родичів – зі страхом утрати близьких. Фахівці з психіатрії та психології вважають, що пацієнтів з ПТСР не слід лікувати в психіатричних закладах, більш доцільним є створення спеціалізованих центрів, відділень, кабінетів, в яких би надавалася комплексна психологічна, психотерапевтична, психіатрична та психосоціальна допомога.
Основними принципами лікування ПТСР є максимально ранній, після психотравми початок лікування з метою запобігання розвитку і хронізації ПТРС та комплексне тривале лікування в поєднанні з фармакотерапією.
Для надання амбулаторної допомоги доцільним та оптимальним є створення кабінетів медико-психологічної допомоги в структурі багатопрофільних закладів, які візьмуть на себе функції лікування та реабілітації.
З огляду на викладене та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 №359 «Про затвердження плану заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасникам АТО» Департаментом охорони здоров`я видано відповідний наказом від 20.05.2015 № 267 «Про організаційні заходи з надання медичної допомоги киянам-учасникам АТО».
Цим наказом затверджено «План заходів щодо медичної та психологічної реабілітації киян-учасників АТО». Зокрема передбачено створення кабінетів медик-психологічної допомоги. Такі кабінети були організовані в Дарницькому, Дніпровському, Деснянському та Оболонському районах Києва при консультативно-діагностичних центрах. Як уже зазначалося, відкриття цих кабінетів не в спеціалізованих психіатричних закладах а при загальносоматичній мережі обумовлено необхідністю максимального наближення медичної допомоги до первинної ланки та потенційних користувачів, а також задля уникнення стигматизації (упередженого дискримінаційного ставлення суспільства до певних категорій пацієнтів, зокрема з психолого-психіатричними проблемами).
Адреси кабінетів: вул. Вербицького, 5, вул. Луночарського, 5, вул. Закревського, 81/1, вул. Л.Гавро, 26, вул.Краківська, 13 (Міський опіковий центр). За результатами роботи цих кабінетів та позитивного досвіду розглядатиметься питання відкриття їх у всіх р-нах міста.
Організаційно-методичне забезпечення роботи кабінетів покладено на Центр психотерапії та медичної психології КМПНЛ №2. В рамках цих завдань підготовлено Положення про кабінет медико-психологічної допомоги, Посадові інструкції фахівців. Розроблено та затверджено алгоритм надання допомоги, та схему взаємодії з медичними закладами, соціальними службами, неурядовими та громадськими організаціями, які опікуються проблемами учасників АТО та членами їх сімей. Затверджено штатний розпис кабінетів у складі лікаря-психолога та лікаря-психотерапевта. Перелік спеціалістів планується розширити з огляду на те, що в основу роботи кабінетів психолого-психотерапевтичної допомоги покладено принцип функціонування мультидисциплінарної бригади, до складу якої входять лікар-психотерапевт, лікар-психолог, в разі необхідності – лікар-психіатр, соціальний працівник, лікар-нарколог та інші спеціалісти.
Важливою ланкою в системі організації надання спеціалізованної допомоги постраждалим із зони АТО є підготовка та перепідготовка на належному теоретичному та практичному рівні фахівців відповідного профілю ( принцип безперервної післядипломної освіти). Враховуючи те, що лікування ПТСР вимагає специфічних знань яких не мають випускники вузів виникла необхідність проведення додаткового навчання (тренінгів) фахівців з відповідною базовою освітою.
Фахівці кабінетів пройшли навчання на курсах тематичного удосконалення «Екстрена психологічна допомога особам з гострими розладами психіки і поведінки психогенного походження» та «Психо-соціальна реабілітація осіб, які постраждали та отримали інвалідність внаслідок участі в АТО» на кафедрі Харківської медичної академії післядипломної освіти, Національної медичної академії післядипломної освіти ім.П.Л.Шупика. За попередньої домовленості досягнуто згоду про підготовку групи фахівців в Києво-Могилянській академії за європейськими стандартами.
Лікарі-психіатри, психотерапевти та психологи брали участь у навчальних семінарах та конференціях по обміну досвідом:
1) Навчальний семінар Френка Пьюсаліка "Запобігання та лікування Посттравматичного стресового розладу", 10-15 лютого 2015 року. Місце проведення - фіз-хім корпус НМУ ім. акад. О.О. Богомольця, організатор - УНДІ ССПН МОЗ України.
2) Лекції "Система психологічної підтримки військовослужбовців. Досвід Франції": "Концепція психологічної підтримки у Збройних силах Франції" Лорен Мартінез, національний координатор медико-психологічної підтримки Департаменту охорони здоров´я МО Франції. "Виявлення посттравматичного стресового розладу у військовослужбовців у підрозділах (військових частинах)" Лорен Мартінез. "Концепція SAS (реабілітація в тимчасовому місці перебування після відведення військ і перед поверненням додому)" Фредерік Пінк, національний координатор SAS. 2 червня 2015 р. Місце проведення - ГВМКЦ ГВКГ. Організатор - Агенція НАТО з підтримки і постачання в Україні (NSPA).
3) Відкрита лекція військового психолога (у відставці) Ізраільської армії Альберта Фельдмана "Особливості функціонування системи психологічного захисту військовослужбовців в Ізраілі". 11 червня 2015 р. Місце проведення - МОЗ України.
З метою проведення моніторингу за виконанням заходів з надання медико-психологічної допомоги Департаментом, за участю всіх зацікавлених сторін, заслуховується на нарадах звіти відповідальних виконавців з підготовкою протоколу доручень. Такі наради було проведено 13.07.2015 та 27.07.2015. В нарадах брали участь представники: міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді; Департаменту соціальної політики; Київського військового комісаріату; Державної служби у справах ветеранів; Спілки ветеранів АТО; «Червоного Хреста»; капеланів; національного університету «Києво-Могилянська академія».
далі