24.03.2023 | Новини
За інформацією Міністерства охорони здоров’я, з квітня в Україні впроваджується електронний рецепт на всі рецептурні лікарські засоби.
У МОЗ зазначають, що нововведення має оптимізувати процес призначення препаратів та зробити його більш простим та ефективним. Також цифровий інструмент дозволить посилити контроль за відпуском ліків у аптеках і запобігти можливим негативним наслідкам самолікування.
Е-рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. При цьому актуальний на сьогодні перелік не змінюється. Тобто всі ті ліки, що і раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, відтепер можна буде придбати ще й за е-рецептом.
Виписати рецепт можуть лікарі всіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. Важливо, що електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.
Під час огляду лікар сформує електронне призначення із зазначенням діючої речовини, дозування, тривалості курсу та інструкції з прийому ліків. Після цього пацієнт отримує номер електронного рецепта та унікальний код його погашення.
Придбати ліки за електронним рецептом в аптеці можна протягом 30 чи 10 днів (для наркотичних/психотропних препаратів). Для того, щоб придбати ліки, достатньо повідомити фармацевту потрібні реквізити – номер рецепта та код погашення. Фармацевт запропонує наявні в аптеці лікарські засоби, які містять необхідну діючу речовину. Таким чином, можна обрати ліки відповідно до власного бюджету. Електронний рецепт можна погасити частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж призначив лікар (одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату, наприклад, блістер чи ампулу). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно.
Система Е-рецептів є зручною, зокрема, для тих людей, які мають гостре чи хронічне захворювання, потребують продовження лікування чи профілактики. Адже електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримувати дистанційно, звернувшись до свого сімейного лікаря доступним засобом зв’язку. Для уникнення проблем та непорозумінь у системі попередньо обов’язково має бути зафіксований діагноз та призначення від лікуючого лікаря. Тож для користування сервісом Е-рецепт важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та якщо вони рецептурні, – подбати про отримання рецепту у свого лікаря.
Із впровадженням е-рецепту призначення завжди будуть доступні у смартфоні пацієнта. У разі відсутності такого гаджету, лікар зможе зробити призначення на паперовому рецептурному бланку. Також лікар випише паперовий рецепт за відсутності світла чи зв’язку в медичному закладі.
На сьогодні електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні.
За інформацією МОЗ, лише у столиці було виписано понад 96,6 тисячі електронних рецептів на антибіотики та ще понад 2,7 тисячі – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.