04.03.2015 | Поради
ЗАПИТАЙТЕ У ЛІКАРЯ
Подаруй собі здорове серце – запоруку активного довголіття та успіху.
Хвороби системи кровообігу зумовлюють більше половини всіх випадків смерті та третину причин інвалідності. В Україні серцево-судинна патологія стає причиною смерті близько 500 тисяч чоловік щорічно. Серед країн Європи Україна посідає одне з перших місць за рівнем загальної смертності від хвороб системи кровообігу та мозкових інсультів і одне з останніх місць за показниками середньої тривалості життя.
Основні фактори ризику виникнення та розвитку ССЗ - тютюнокуріння, підвищений артеріальний тиск, порушення вуглеводного та жирового обміну, надмірна вага та ожиріння, нераціональне харчування, низька фізична активність, зловживання алкоголем.
Відмовтесь від тютюнокуріння. Хвороби серця є причиною майже половини смертей серед тих, хто курив.
Обирайте здорове харчування - формування раціональної дієти є невід’ємною частиною лікування та профілактики ССЗ. У кожному окремому випадку необхідна професійна порада щодо вибору дієти, що максимально знижує ризик ССЗ. Виникнення певних захворювань зумовлюють такі недоліки в харчуванні:
- надмірне споживання жирів, насичених жирів, холестерину, рафінованого цукру, солі, алкоголю,
- недостатність споживання поліненасичених жирів, складних вуглеводів і клітковини, вітамінів та мінералів.
Загалом необхідно надавати перевагу овочам і фруктам (не менше 400-500 г на день), хлібу грубого помолу, молочним продуктам із низьким вмістом жиру, пісному м’ясу, м’ясу індички, курки, морській рибі.
Мати достатню фізичну активність. Здоровим людям рекомендована фізична активність середньої інтенсивності тривалістю 35-45хв 4-5 разів на тиждень. Для пацієнтів із ССЗ рекомендації повинні враховувати дані всебічного клінічного обстеження із застосуванням навантажувальних тестів.
Знизити (стабілізувати) масу тіла. Цільовий індекс маси тіла (ІМТ= вага (кг) / ріст (м2) <25 кг/ м2 та об’єм талії у чоловіків <102см, а у жінок <88см. Сучасна медична практика розглядає ожиріння як самостійне тяжке хронічне захворювання, яке призводить до важких наслідків.
Нормалізувати артеріальний тиск (<140/90 мм рт.ст.). Контроль АТ вважається одним із основних в системі лікувально-профілактичних заходів при ССЗ. З цієї точки зору важливим є освіченість пацієнта про наявність артеріальної гіпертензії та застосування антигіпертензивних препаратів призначених лікарем. Контроль рівня АТ дозволяє знизити ризик ССЗ на 50%.
Підтримати концентрацію глюкози(цукру) крові на рівні <6 ммоль/л, загального холестерину < 5,0 ммоль/л. Для пацієнтів із ССЗ та для хворих на цукровий діабет цільові рівні загального холестерину < 4,5 ммоль/л.
Головний кардіолог ГУОЗ КМДА
к.мед.н. Леонід Владіленович Кушнір